İnegöl Mekanizmalı Koltuk
İnegöl Mekanizmalı Koltuk

Koltuk denince şu üçlü kombinasyon öne çıkar. Bu bileşenler zarafet, dayanıklılık ve konfordur. Tüketici sadece rahatlık sunanı tercih etmez, estetik ve uyumu da talep eder. Satın aldığı koltuğu uzun yıllar kullanmak için dayanıklı olsun ister. Mekanizmalı koltuk oturma odalarının ve artık salonların, misafir odalarının da değişmez bir demirbaşıdır. Mekanizmalı koltuk sıradan bir oturma mobilyası değildir. Koltuk aynı zamanda bir sandık vazifesi görür ve ihtiyaç hasıl olduğunda o bir ekstra yataktır. Yenilikçi dokunuşlar sonrası mekanizmalı koltuk sıradan bir çek-yat olmanın ötesindedir. Mekanizmalı koltuk çok fonksiyonlu, pratik, estetik her eve değer katan özel bir mobilyadır. İnegöl, mekanizmalı koltuk endüstrisinde değil sadece Türkiye'de, tüm Dünya genelinde söz sahibi olmuş bir marka kenttir.

Ergonomik Yatak Fonksiyonu

Mekanizmalı koltuk denince önceleri basit bir katlama işlemi ile yatağa dönüşen koltuklar akla gelirdi. Üzerinde yatılan yüzey aynı zamanda günlük kullanımda üzerinde oturulan döşeme kısımlar ile aynı yüzeydi. Sonuç olarak yıpranma süresi kısa sürüyor, ya kaplama ihtiyacı doğuyor ya da çek-yat yenisi ile değiştirilmek zorunda kalıyordu. 

Yeni tip koltuk sistemlerinde koltuğun yatak tarafı ayrı, oturma tarafı ayrı tasarlanıyor. Bu iki açıdan çok değerli sonuçlar veriyor. Yatış pozisyonu ve uyku sağlığı parametreleri dikkate alınmak sureti ile ergonomik yatak fonksiyonu sağlanmış oluyor. Bu beklentileri karşılamak için İnegöl mekanizmalı koltuk tiplerinin tümünde çok geniş bir ürün gamına sahiptir. 

Sağlam ve Dayanıklı Koltuk

Yeni nesil koltuk anlayışı sayesinde çabuk yıpranmanın önüne geçilmiş oluyor. Bu anlayış ile yıllar boyu sorunsuz uzun vadeli kullanımının önü açılmış oluyor. Rekabetin doğal bir sonucu olarak üreticiler, düşük fiyata yüksek kaliteyi sunmak zorundadırlar. Üreticiler kati suretle maliyeti öne sürerek sağlamlıktan vazgeçemez. Bu tip ürünlerde referans faktörü çok önemlidir. Sürdürülebilir bir iş  olmak için müşteri odaklı ve prensipli bir yapıyı korumak gerekir. Sağlam bir ürün,  sağlam bir ham madde, dayanıklı aparatlar ve aparat sistemleri ile mümkün olabilir. İstenen işçilik seviyesi, kullanılan malzeme kalitesi ile direkt olarak ilintilidir. Ve hatta günümüzde robotik üretimler, işçilikten çok malzeme kalitesini ön plana çıkartmıştır. Müşteriye talep etmiş olduğu sağlam ve dayanıklı koltuk sistemini sunmak, yapmakta olduğu işin geleceği açısından üretici adına çok temel bir konudur. İnegöl,  mekanizmalı koltuk ürünlerinde bölgenin kaliteli ham madde tedarik kapasitesinin yüksek oluşu bölgenin başarısında büyük bir faktördür. 

Mekanizmalı Koltuk Seçenekleri

Mekanizmalı koltuk seçenekleri dendiğinde, basit klasik usul kanepe çek-yat döner sistemleri herkes bilmektedir. Koltuk oturma ve sırt kısımlarının belli bir iskelete bağlı hareket ettiği yine kullanımı basit ama daha akıllı, sırt dayama bölümü yükseltisi sabit ya da ayarlanabilir, ya da her iki yanı birbirlerinden ayrı bağımsız hareket edebilen, sandıklı sandıksız, hızlı katlanır seçenekler mevcuttur. Farklı yaş gruplarına ve sağlık durumlarına göre ortopedik, ya da daha estetik kaygılara hitap eden mekanizmalı koltuk seçenekleri mevcuttur.

Kaliteli Mekanizmalı Koltuk Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

Kaliteli bir mekanizmalı koltuk alırken kalitesini anlamanın bir kaç yolu vardır, şu şekilde sıralamak mümkündür;

Kaliteli mekanizmalı koltuk iskeletinde kullanılan maddenin metal ya da ahşap tüm kısımlar için sağlam olduğundan emin olunuz. Yumuşak malzeme kullanımı rahatlıkla anlaşılır. Bunu temas ederek anlayabilirsiniz. 

Katlanma ya da dönüşüm işlemi sırasında zorlanma hissetmemelisiniz. Sistem rahat çalışır olmalıdır. Ayrıca mekanizma hareketi tamamladığında parçaların birbirlerine uyumlu bir şekilde örtüştüğünden, orantısızlık kaynaklı kaymalar olmadığından emin olunuz.

Mekanizmalı koltuk iç aparatlarını tek tek gözden geçirin. Keskin ve sivri kısımların açıkta olmadığı, ya da potansiyel tehlikeleri sıfır mertebesine indirecek şekilde muhafaza altına alındığından emin olunuz. Bu durum, iskele ve tüm bağlantı aparatları için geçerlidir. Olasılı tehlikeli durum insana zarar verebileceği gibi, nevresim takımına ya da muhafaza için sandık içerisine koyulan şeylere de zarar verebilir. 

Yatak konumuna getirdiğiniz mekanizmalı koltuk üzerine yatarak beliniz, kalçanız açısından uygunluğu kontrol ediniz, yatak yüzeyinde ergonomik bir yapı olduğundan emin olunuz. Bu kısımlarda yer alan dengesizlikler iskelet sisteminde kalıcı hasarlara sebep olabiliyor. Uzmanlar sağlıklı bir uykunun faydalarını, sağlıksız bir uykunun zararlarını önemle vurguluyorlar. Günümüzde uyku, direkt olarak hayat kalitesini etkileyen önemli bir faktördür.

Test etmekten kaçınmayın. Mekanizmalı koltuk alımına ev ahalisi hep birlikte gidin, o koltuğu kullanacak olan herkes, otursun kalksın. Mekanizmayı açsın kapasın. Bunu satıcıya karşı saygısızlık olur, yanlış anlaşılır diyerek yapmamazlık etmeyin. Önemli bir miktar para vererek, sağlığınız için önemli bir konfor ekipmanı alıyorsunuz, mutlaka ama mutlaka birlikte test edin, içiniz aldıktan sonra rahat olsun. Satıcı ürününün kalitesinden emin ise, zaten bu testten değil mutsuz olmak çok memnun olacaktır. 

Bu ürünler genel olarak standart ölçülerdedir. Ya da ölçüleri satıcı tarafından verilir. Ürün kataloğunda, ya da tanıtım etiketinde de mevcuttur. Verilen ölçülerin gerçekle uyuşup uyuşmadığına bakınız. Bir mezura ya da metre yardımı ile ölçü kontrolü yapmaktan imtina etmeyin. Bu çok önemli bir kalite unsurudur. Standart ölçüler, hayatın pratik bazı koşullarından baz alınır ve belirlenirler. Sizin çok önem vermediğiniz küçük ölçü sapmaları yarın ummadığınız farklı sorunlara sebep olabilir. Mutlaka ölçü kontrolü yapın.

Koltuk ve Yastık Kılıfları 

Mekanizmalı koltuk yazımızın en başında olayın teknik boyutunun yanında estetik boyutunu da vurgulamıştık. Koltuk kılıflarınızı ve var ise yastıkları uygun renk ve desende talep edebilirsiniz. Üreticiler ve satıcılar vitrin ürünlerini belirlerken en genel tercih edilen renk ve desen tercihlerinden yola çıkarlar. Ürünün görünümü karar verme tercihleri üzerinde son derece etkilidir, bu sebeple satın alma işinden evvel renk ve desen konusunda net olmanız sizin kaliteli ürün almanıza büyük katkı sağlayacaktır. Renk ve desen tercihini söylemeniz akabinde satıcı size talebinizin adapte edilebileceği seçenekleri sunacaktır.

Uyku Koltuğu ve Dekoratif Mekanizmalı Koltuk 

Mekanizmalı koltuk deyince aklımıza klasik çekyatlar geliyor. Diğer yandan günümüzde moda olan uyku koltukları da benzer amaç ile kullanılabiliyor. Uyku koltukları, kanepe ya da koltuğun oturma kısmında yer alan katlama bölgelerinden açılarak yatağa dönüşürler. Bunlar çiftli ya da üçlü kanepelere göre farklı ebatlar alabilirler. Mekanizma gerektirmezler. 

Uyku koltuğu daha pratik kullanım içindir. Eviniz geniş ve misafirleriniz için ayırabileceğiniz odalarınız var ise ve o odalarınız geniş ise büyük boy uyku koltukları ile dekore edebilirsiniz. Ancak eviniz alan olarak dar, dolap sayınız yetersiz ve daha fazla depolama alanı ihtiyacınız var ise tereddütsüz dekoratif mekanizmalı koltuk tercihiniz olmalıdır. Alan kazanmanız adına büyük katkı sağlayacaktır. 

İnegöllü mobilya üreticileri, mekanizmalı koltuk talebini tüm dünyadan almaktadır. Bu talep ve ilgi İnegöllü üreticilerin yeni trendleri yakından takip etmesine ciddi olanak sağlamaktadır. Üreticiler sektörün nabzını yakından tutmaktadır. 

Mobilya Revizyonu

Bir mobilya aldığınızda satış sonrası hizmetinden mutlaka emin olun. İmalatçı olması ya da imalatçı yetkili satıcısı olması sizin için avantajdır. Artık yüksek binalarda yaşıyoruz, her istendiği zaman büyük bir ev eşyasını alıp götürmek tamir ettirmek ya da revize ettirmek eskisi gibi kolay olmamaktadır. Maalesef lojistik maliyetleri işlem maliyetlerini aşmaktadır. 

Mekanizmalı koltuk, kullanımı yüksek frekanslı olduğundan ne kadar sağlam ve dayanıklı olursa olsun en çabuk ve sık servise ihtiyaç duyacak mobilya türevidir. Bu durumda satın alırken servis kalitesinden de mutlaka emin olunmalıdır. Ürün garanti süreleri bu anlamda önemlidir. Uzatılabilir garanti opsiyonu olup olmadığını kontrol ediniz.

Mekanizmalı Koltuk Potansiyel Arızaları

Mekanizmalı koltuk arızaları genelde makas mekanizmalarında meydana gelmektedir. Koltuğu açıp kapama esnasında oluşan kaymalar, zorlama sebebi ile meydana gelen kırılma ve takılmalar, makas mekanizmasına bağlı sorunlardır. Kaliteli ürün alırken dikkat edilmesi gereken ipuçları arasında bu mekanizmaların sağlamlık açısından kontrol edilmesi gerektiğini belirtmiştik.  

Sağlam, kaliteli bir mekanizma kullanımı sürtünme ve zorlanmalara mukavemet gösterecek bu sayede potansiyel sorun olabildiğince gecikmiş olacaktır. Diğer sorunlar metal kaynak noktalarında oluşan kopmalar, vidalı sistemlerde vida kesmesidir. Kol dayamalı modellerde kol dayamaların aşırı yüklenme sonucu sertliğini kaybetmesi de bir diğer sorundur. Tüm bu saydığımız olası sorunları dikkate alarak mekanizmalı koltuk alımında kalite fiyat dengesi iyi gözetilmelidir.