Mekanizmalı Koltuk Kullananlar
Mekanizmalı Koltuk Kullananlar

Mekanizmalı Koltuk Nedir?

Koltuk mekanizması, koltuğun kullanım alanını gerçekleştiren özelliktir. Mekanizmalı koltuklar açılır, kapanır yapıya sahip olabilir. Kullanım alanına göre değişiklik gösteren mekanizmaların birçok çeşidi bulunmaktadır. Koltuğun iskeletine bağlı olarak hareketleri ayarlanır. Ofis koltukları, yatak olabilir koltuklar ve berjerler tamamen koltuk mekanizmasına bağlı olarak işlev göstermektedir. Konfor ve sağlık açısından oldukça avantaj sağlayan koltuk mekanizmaları, bel ve boyun sağlığı içinde oldukça önemlidir. Günümüzde çoğu mekanizmalı koltuk modelleri elektronik motor sistemli üretilmektedir. Fonksiyonel olarak açılıp kapanabilir olarak üretilen koltuklarda yenilikçi moda ve işleve bağlı olarak yenileniyor.

Mekanizmalı Koltuk Çeşitleri 

Mekanizmalı koltuk çeşitleri kullanım alanına ve yaşam tarzına göre çeşitlenmektedir. Rahat ve çok amaçlı ürün kullanmak isteyen kişiler özellikle mekanizmalı koltukları tercih ediyor. Mekanizmalı koltuk çeşitlerinde, açılıp kapanabilir üçlü koltuklar, Köşe koltukları, Berjer ve sandalyeler ve beachler bulunmaktadır. Özellikle misafiri çok olan kullanıcılar açılıp kapanabilir koltukları tercih ederken, gününün çoğunluğunu ofiste geçiren kullanıcılar ise işlevi çok olan mekanizma olarak ayarlanabilir ofis sandalyeleri ve koltukları tercih etmektedir. Mekanizmalar, iskeletine uygulanan bütün koltuk ve ürünlerde kullanılabilir. Chester, antrasit, sedir fark etmeksizin her modele uygulanabilmektedir. 

Mekanizmalı Koltuk Malzemeleri Neler?

Mekanizmalı koltuklarda üretilecek modellere göre malzeme değişikliği bulunuyor. Genellikle mekanizmalı koltukların kollarında kullanılan malzeme 12 cm kol kızağıdır. Kol kızakları yataklarda da kullanılır. Kanepe kollarının takılıp çıkartılmasını sağlayan kızak kullanılan ürünün genişliği ve büyüklüğüne göre uzunluğu değişmektedir. Kanape kol kızaklarının 15 cm, 19 cm’leri de bulunmaktadır. 

Yeni üretilen mekanizmalı koltukların bazıları masa formunu da alabilmektedir. Masa formunu alabilen mekanizmalı koltuklarda Amsterdam masa mekanizmaları kullanılır. Özellikle yana, aşağı, yukarı olarak hareket alanı fazla olan Amsterdam masa mekanizmaları, sadece masalarda kullanılıyordu. Yalnız artık koltuk kollarının sehpa olabilmesi, koltuk minderinin bir anda masaya çevrilebildiği biliniyor bu işlem için sıklıkla kullanılmaktadır. 

Mekanizmalı koltukların en önemli malzemesi, koltuğun montajı ve kullanımı sırasında vidaların sıkılmasında ürünü zedelemeyen, zarar vermesini önleyen bağlantı puludur. Bağlantı pulları, koltukların birçok yerinde kullanılmaktadır. Koltuğun kullanım ömrünü uzatırken, sağlamlık sağlar. Metal koltuk iskeletleri ile ahşap koltuk iskeletlerinde kullanılan malzeme farklıdır. Ahşap iskeletli koltuğun hem yatak hem de sandık sisteminin oluşturulması için kullanılan malzeme büyük balkan mekanizmasıdır. Büyük balkan mekanizması, tekli, ikili, üçlü koltuk ve kanepelerde kullanılır. Bu ürün mekanizmanın tanımıdır. Bir koltuğun mekanizmalı koltuk olabilmesi için bu ürüne ihtiyacı vardır. Bu koltuk mekanizmaları kullanılan koltuğun malzemesine ve tasarımına göre değişiklik gösterebilir. Ahşap için kullanılabilen bir diğer mekanizma ise büyük Japon mekanizmasıdır.

Mekanizmalı koltuklarda bazı malzemeler yerine mekanizmalar kullanılır. Ahşap iskeletli mekanizmada menteşe yerine kullanılan büyük L markası ürünü bunun bir göstergesidir. Yenilenen mobilya tasarımları geliştirilen malzemeleri de artırmaya sebep olmuştur. Geçmişten günümüze kanepe ve koltuk sistemleri genellikle yaylı sistem üzerine üretilmiştir. Koltuk maliyetini ve yaylı sistem değişikliğini sağlamak amacıyla geliştirilen malzeme ise büyük özel Japon mekanizmasıdır. Bu ürün sayesinde koltuğun oturma minderi yaylı, sırt kısmı ise minderli olarak üretilebilmektedir. Bu özelliğin tam tersi olan oturma kısmı hareketsiz minder, sırt kısmı yaylı olan sistem için kullanılan mekanizma büyük özel kolsuz Japon mekanizmasıdır. Mekanizmalar yataklarda, koltuklarda ve sandalyelerde oldukça çeşitli bir şekilde bulunur. Üretilen ürüne göre değişkenlik gösterir.

Mekanizmalı Koltuk Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekilenler

Öncelikle bir evin olmazsa olması koltuklar ve takımları konfor sağlarken dayanıklı olması da bir hayli önemlidir. Seçilen tasarımın öncelikle dayanıklılığı ve kullanıldığı malzemeye dikkat etmek gerekiyor. Tasarımı ve renk skalası çok iyi olan bir koltuk yalnızca dekorasyona şıklık sağlarken, kullanım olarak çok fazla sorun çıkartabilmektedir. Bu nedenle kullanılan malzemenin sağlamlığı koltuğa hem konfor hem de uzun ömürlülük sağlamaktadır. Koltuğun uzun ömürlü ve konforlu olması hem maddi açıdan hem de sağlık açısından oldukça faydalıdır. Koltuğun konforu ve dayanıklı olması sadece iskeletindeki mekanizma için değil aynı zamanda kumaşı içinde geçerlidir. Kaliteli ve konforlu kumaşlar ciltte oluşan tahrişlere sebebiyet vermezken temizlik açısından da önem sağlar.

Mekanizmalı koltuk alınırken dikkat edilmesi gerekilen bir diğer nokta ise tarz. Koltuk seçimi yaparken koltuğun kullanılacağı alanın ambiyansı çok önemlidir. Alana Vintage bir hava hâkim ise tahta iskelet mekanizmalı koltuklar tercih edilebilir. Modern bir ambiyans hâkimse metal iskeletler ve modern malzemeli koltuklar tercih sebebi olmalıdır. 

Mekanizmalı koltuk seçerken koltuğun kullanılacağı alanda çok önemlidir. Seçilen koltuğun hangi amaçla kullanılacağı belirlenmesi gerekmektedir. Küçük bir oda için seçim yapılacak ise depolama alanı göz önünde bulundurularak sandık alanı geniş mekanizmalı koltuklar seçilmeli. Büyük bir oda için seçim yapılıyorsa daha büyük kullanışlı koltuklar seçilebilir. Koltuklarınızı aynı şekilde sandık haline gelebilir mekanizmalı puflarla tamamlayabilirsiniz. Bu noktada kullanım alanının ölçümü yapılıp, tercih yapmak en doğrusu olacaktır. Aksi takdirde tercih edilen mekanizmalı koltuklar alana küçük gelebilir, büyük gelebilir veya işlevsiz kalabilir. 

Mekanizmalı koltuk seçiminde ihtiyaçlarda önemlidir. Kullanım alanında sehpa, konsol alanı bulunmuyorsa kendinden sehpalı mekanizmalı seçenekler tercih edilebilir. Yatak formunu alabilen mekanizmalı ürünler hem misafirler hem de çocuklar için kullanışlı olacaktır. İhtiyacınız olan kullanım alanını olduğundan daha büyük göstermek ise açık renkli ve işlevli koltuklar, minimalist ürünler en doğrusu olacaktır. Birbirine uyumlu renklerde tercih edilebilir. İhtiyaçlar kişiden kişiye farklılık gösterebilmektedir. Bu noktada mekanizmalı koltuklar kullanıcılarına çeşitlilik ve haraketlilik sağlar. 

Mekanizmalı Koltuk Kullananların Dikkat Etmesi Gereken Noktalar

Mekanizmalı koltuk kullanımı, normal koltuk kullanımına göre daha fazla dikkat gerektirir. Normal bir koltuk üzerinde tek bir iskelet bulunduğu için kullanımı standarttır. Fakat mekanizmalı koltuklarda mekanizmanın zarar görmemesi gerekir.

Konfor sağlayan mekanizmalı koltukların kullanımı sırasında mekanizmanın temizliği ve pas tutmaması da önemlidir. Temizlik sırasında mekanizmalı koltukta kullanılan malzeme göz önünde tutulmalıdır. Malzemeye zarar verecek ilaç ve şampuanlar kullanılmamalıdır. Mekanizmalı koltuklar da aynı zamanda sandık işlevleri var ise koltuğun sandık alanı zaman zaman havalandırılmalıdır. Bu havalandırma işlemi sandık içerisinde depolanan ürünlerin haşerelenmesini ve dokunun tahrip olmasını, kötü koku hapsini önleyecektir. Koltuk kullanımı sırasında kullanılan ilaçlar ve şampuanların kumaşa zarar vermemesi de önemlidir. Kumaş silinebilir ve kolay kuruyan kumaş olarak tercih edilmeli. Kumaşa zarar veren maddelerin kullanılması, kumaşta solma aşınmaya sebebiyet verebilir. Koltuk bakımı konusunda minderin dinç durması da önemlidir.

Aynı zamanda kullanım sırasında sistemin zarar görmemesi için ani oturuşlar tehlikeli hareketler yapılmamalıdır. Koltuk ömrünün uzaması için zaman zaman teknik bakımlar sağlanabilir. Mekanizmalı koltukların montajı haricinde vidalarıyla veya malzemeleriyle oynanmamalıdır. Sert maddeler ve araçlarla koltuğa şiddetli temaslar yapılmamalı. Koltuğun mekanizması zarar gördüğü takdirde alınan yer servisiyle veya koltuk ustasıyla iletişime geçilmelidir. Kullanıcının kendi başına işlem uygulaması mekanizmalı koltuklarda daha büyük hasarlara yol açabilir. Vida ve sistem kısmından çocukların uzak tutulması önemlidir. Açılıp, kapandığı sırada çocukların bu alanda yeteri kadar bulunmaması çocuk sağlığı için gereklidir. Aksi takdirde sıkışmalara yol açılabilir. Açılan bir vidanın bir çocuk tarafından bulunması tehlike arz edebilmektedir.