Mekanizmalı Koltuk Nedir?
Mekanizmalı Koltuk Nedir?

Koltuklar hem evimizde hem de bürolarımızda kullandığımız rahatlık alanımızdır. Koltuklar rahat olduğu gibi hem şık hem de dekoratif olması çok önemlidir. İşten ya da dışarıdan eve geldiğimizde kendimizi hemen koltukta buluruz bunun nedeni koltuklarımızın rahat olmasıdır. Günün yorgunluğunu atmak için rahat koltuklar şarttır. Evimize gelen konuklarımızı ağırlamak ve kaliteli zaman geçirmek için koltukların rahat olması çok önemlidir. Son zamanlarda mekanizmalı koltuk çok fazla ilgi görmektedir. Mekanizmalı koltuklar çok rahat ve diğer koltuklara göre daha fonksiyoneldir. Son zamanlarda bir çok firma mekanizmalı koltuk üretimi yapmaktadır. Mekanizmalı koltuklar her yönden artıya sahiptir. Bunlardan bir tanesi koltuğun tam isteğinize göre ayarlanabilir olmasıdır. Rahatına düşkün olanlar için vazgeçilmezdir. Ayarlanabilir koltuk sayesinde sırtınız, ayaklarınız ve siz stresli günden sonra keyifle dinlenebilirsiniz. Mekanizmalı koltukların sayesinde ayarlanan mekanizmalara içeceğinizi koyup keyifle ve rahatça filmizini izleyebilirsiniz. Siz rahatça dinlenirken usb şarj girişli özellikte olan mekanizmalı koltuğunuz da telefonunuzu şarj eder, size de bu tatlı anın keyfini çıkarmak kalır. Mekanizmalı koltuk modelleriyle içinizdeki şıklığı evinize yansıtıp herkesin imrendiği bir eve sahip olmak hiç de zor değil. Mekanizmalı koltukların bu kadar çok tercih edilmesinin sebebi hem rahatlığı hem şık görüntüsü hem de ömür boyu garantili olmasıdır. Ömür boyu garanti verilen bu mekanizmalı koltuklar ciddi manada hem rahat, hem şık hem de dekoratif durmaktadır.

Mekanizmalı Koltuk Özellikleri

Mekanizmalı koltuk deyince akıllara direkt olarak bu koltukların kullanışlı olması ve fonksiyonel olması geliyor. Mekanizmalı koltuklarda en çok dikkat çeken özellik koltukların rahat olmasının yanı sıra fonksiyonel olmasıdır. Koltuk takımları hem görüntüsüyle hem de rahatlığıyla dikkat çekmektedir ki insanların en çok aradığı iki şey budur, hem rahatlık hem de şık görüntü. Hem rahatlık hem de şık görüntü birleşince evinize hava katar. Mekanizmalı koltuklar genel olarak bu isteklerinizi karşılar. Mekanizmalı koltukların bir çok farklı özellikleri vardır. Bunlardan bazıları ise şöyledir.

  • Mekanizmalı koltuklar katlanabilir.
  • Mekanizmalı koltukların genelinde telefonları usb ile şarj edebilme imkanı vardır.
  • Hem yatak hem de koltuk olarak kullanabilme artısı vardır.
  • Bazı modellerde baza olarak kullanılabilme özelliği vardır.

Bu özellikler sayesinde tercih sebebidir.  Fiyat açısından normal koltuklarla aynı fiyatlara sahiptirler. Göründüğünden daha hafiftir ve taşınması kolaydır. Birden fazla parçanın bir araya gelip oluşturduğu böyle takımlar hem rahatlık hem de şıklık açısından bir numaradır. Hafif olma artısıyla rahatlıkla taşınabilir. Taşınması kolaydır ve tilt mekanizması vardır. Tilt mekanizma sırtı ayrı hareket eden iki parçalı koltuklarda kullanılan mekanizmadır. Tilt mekanizmalı koltuklarda sırt açısını kullanıcının isteğine göre ayarlayabilme özelliği vardır. Alttaki topuz kısmı ile kullanıcıların boyuna ve kilosuna göre ayarlanabilir. Bu özellik sayesinde kullanıcılar işten ya da dışarıdan geldiğinde veya yorgunluk çıkarmak isteyenler koltuğu kendilerine göre ayarlayıp dinlenebilir. Tilt mekanizmalı koltuklarda koltuğun ayarını rahatlığına göre yapabilirsiniz. Fonksiyonel bir kullanıma sahip mekanizmalı koltuk modellerini farklı kademelerde kendinize göre ayarlayıp kullanabilirsiniz. Mekanizmalı koltuk takımları arka tarafa doğru açılma imkanı sunar. Yatak şeklini alan bu koltuklarda arka tarafa doğru açılması, daha da kullanışlı olmasını sağlar.

Mekanizmalı Koltuk Modelleri

Mekanizmalı koltuk modellerinin bir çok çeşidi vardır. Hem şık hem rahat olan bu modelleri ister köşe takımı olarak ister koltuk takımı olarak kullanabilirsiniz. Mekanizmalı koltukların genelinde usb şarj girişi vardır. Şarj, usb girişlerinin bulunduğu mekanizmalı koltukları da kendi rahatınıza göre ayarlayabilirsiniz. Böylelikle siz rahatça uzanıp ya da oturup dinlenirken telefonunuz, tabletiniz şarj olmuş olur. L tipi koltuk modelleri genelde oturma odalarında kullanılmakla beraber küçük odalar için idealdir. Daha küçük yapıda oldukları için küçük odalar için uygundur. Küçük oldukları için çok fazla yer kaplamamakla birlikte evinizi istediğiniz rahatlıkta ve şıklıkta dekore edebilirsiniz. L tipi koltuklar her koşulda tercih edilmektedir. Hem büyük salonlar için hem de küçük odalar için farklı boyutları vardır. Bazı modellerin yatak olma özelliği de vardır. Bu özellik sayesinde evinizde yatıya kalan misafirleriniz için vakit kaybetmeden mekanizmalı koltuğunuzu hazırlayabilirsiniz. Mekanizmalı köşe koltuklarının bir diğer özelliği ise koltuğun bazalı olmasıdır. Baza sayesinde evinizde fazla olan ya da kullanmadığınız eşyaları bazaya rahatlıkla koyabilirsiniz. Baza olması bir avantajdır çünkü evinizin bütün kalabalığını alır. Normal salon takımları büyük odalar için uygundur. Normal salon takımları daha fazla yer kaplayacağı için büyük odalar için idealdir. 

Her boyutta, her odaya uygun mekanizmalı koltuk modelleri seyran koltuk tarafından sizler içi üretilmektedir. Mekanizmalı koltuklarla evinizi hem rahat hem şık dekore edebilmeniz mümkündür. Koltuklar ya evlerini yeni dekore edenler ya da yeni evlenenler tarafından alınmaktadır. Koltuk seçiminde dikkat edilmesi gereken detaylar vardır. Koltukların rahat ve konforlu olması, mekanizmalı olması, modelleri, renkleri herkes için önemlidir, çünkü bu detaylar evi şık gösterir. Koltuk seçmek ev seçmek kadar önemlidir. Evin boyutuna göre koltuk alışverişi yapmak önemlidir. Aldığınız koltuğun evinize tam olarak uyum sağlaması gerekir. Çok fazla koltuk modeli vardır ve seçim yapmak zordur ama evinizin boyutuna göre koltuk alırsanız ileride hiçbir sorun yaşamazsınız. Koltuk modeli seçerken en önemli detay evinizin yeterli derecede geniş ve büyük olmasıdır. Evinize göre koltuk almazsanız  eviniz ya çok boş kalacaktır ya da çok sıkışık bir görünüme sahip olacaktır. Koltuğu koyacağınız odanın boyutuna göre almanız odanızın hem olduğundan hem daha şık hem de daha dekoratif görüntü yakalamasını sağlayabilirsiniz. Son senelerde mekanizmalı koltuk modelleri çok revaçtadır. Mekanizmalı koltuklar görüntüsü itibariyle rahat ve şıktır. Bunun dışında bir artısı da bu koltukların hafif olmasıdır. Hafif mekanizmalı koltuklarla evinize daha rahat şekil verip dekore edebilirsiniz. Mekanizmalı koltukları uzun yıllar boyu kullanabilirsiniz.

Mekanizmalı Koltuk Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir

Koltuk almaya karar verdiğinizde boyutu, sağlamlığı, malzemesi, döşemesi, fiyatı gibi bir çok unsurla karşılaşırız. Mobilyalar yapılırken kullanılan malzemelerin kalitesi, kullanılan ağacın cinsi çok önemlidir. Bunun nedeni eğer bir koltuğu uzun yıllar kullanmak istiyorsanız malzemesinin kaliteli olması gerekliliğinden kaynaklanmaktadır. Koltuk alınırken içinde bulunan süngerin kalitesi de önemlidir. Eğer sünger ince ya da hafifse bu pek tercih edilmez. Koltukların mekanizması dolayısıyla malzemesi sağlam olmalıdır. Oturan kişiyi taşıması, rahat olmasının en önemli kuralı malzemesinin sağlamlığıdır. Mekanizmalı koltuk alırken de bildiğiniz, güvendiğiniz yerden almanız sizin yararınıza olacaktır. Koltuk alırken kumaşının rahat temizlenmesi ve leke tutmaması önemlidir. Mekanizmalı koltuk alırken koltuğa oturarak, rahatlığını test ederek almanız daha faydalı olacaktır. Bazı insanlar yumuşak süngerli koltuk severken bazı insanlar da sert süngerli koltukları severler. Bazı koltuklar ise görüntüsü gibi olmayabilir. Bunun için koltuğa oturarak, rahatlığını test ederek almak önemlidir. Alacağınız koltuğun rahatlığı demek sizin rahat olmanız demektir. Mekanizmalı koltuk takımı alırken geniş çaplı bir fiyat araştırması yapıp ondan sonra alışveriş yapılması önemlidir. Uygun fiyatlı alışveriş için mekanizmalı koltuk alışverişlerinizi seyrankoltuk.com.tr' den gönül rahatlığıyla yapabilirsiniz.